Słowo msJ Eugeniyi Kubwimana, nowej Odpowiedzialnej Generalnej

Od 8 września do 8 października 2023 r w Rzymie, w Domu Generalnym małych sióstr Jezusa w Tre Fontane, odbywała się 12-sta Kapituła Generalna.

Od 8 września do 8 października 2023 r w Rzymie, w Domu Generalnym małych sióstr Jezusa w Tre Fontane, odbywała się 12-sta Kapituła Generalna, w której uczestniczyły małe siostry delegatki z całego świata. W czasie Kapituły została wybrana nowa Rada Generalna, z ms Eugeniyą Kubwimana jako Odpowiedzialną Generalną. To ona swoim słowem podziękowania zakończyła Kapitułę. Oto jego treść.

 

Słowo msJ Eugeniyi Kubwimana, nowej Odpowiedzialnej Generalnej, wygłoszone 7.10.2023, na zakończenie Kapituły małych sióstr Jezusa, 8.09-8.10.2023.


„Łaska specjalna Fraterni małych sióstr to mały Jezus. Są inne drogi i duchowości w Kościele. Waszą drogą jest małość” (Bp de Provencheres w 1957 r.)
Kończymy dziś czas bardzo ważny dla Zgromadzenia, czas Kapituły Generalnej, który pozwolił nam, byśmy przeprowadziły refleksję razem, wychodząc od naszej rzeczywistości, o której czytałyśmy w Raportach z każdego kontynentu i w listach małych sióstr z całego świata.
Podjęłyśmy decyzje i wybory, które uważamy za znaczące na nasz obecny etap, biorąc pod uwagę nasze siły w słabości i naszą misję, by być świadkami czułości Boga w podzielonym świecie.
Doceniam fakt, że odważyłyśmy się mówić też o naszych pragnieniach, potrzebach i wizjach. Dostrzeżenie tych trzech punktów pomoże nam przyjąć naszą rzeczywistość małości i ograniczeń, które ta rzeczywistość z sobą niesie, jak również otworzyć serce na całość Fraterni.
Miałyśmy szczęście usłyszeć od Papieża słowo zachęty. Trzy kierunki, które nam wskazał, pomogą nam wprowadzić w życie dzieło Kapituły.
Poszukiwanie Boga, świadectwo Ewangelii i umiłowanie życia ukrytego pomagają nam wyjść poza kulturę pozorów.
Drogie małe siostry drogi Emili (moderator), chcę Wam powiedzieć: dziękuję!
Dziękuję Bogu, który nam towarzyszył podczas całej Kapituły, dając nam potrzebne siły; również te spośród nas, którym zdrowie szwankowało, mogły uczestniczyć w całości.
Dziękuję Panu, że nas poprowadził poprzez wybór moderatora – czułyśmy, że moderował w sposób lekki i pomógł nam iść do przodu, trzymając się tego, co istotne. Dzięki ci, Bracie Emili, za Twoją pomoc.
Ułożenie sali i rozstawienie stołów pozwoliły na łatwiejszy obieg słowa i komunikację.
Dziękuję Ci bardzo, ms Dolors-Francesko i Twojej Radzie, za prowadzenie Fraterni w ciągu 6 ostatnich lat. Wasz wkład jest fundamentem naszej przyszłej pracy.
Szczególne podziękowanie kieruję do małych sióstr: Gones, Hali, Ngozi Okoye i Reginy0Bernadette. Wasza posługa na kontynentach była dużym wsparciem dla Rady Generalnej.
Będziemy wdrażać w życie orientacje, które daje nam obecna Kapituła na 6 następnych lat we współpracy z każdą małą siostrą i liczymy na dyspozycyjność każdej.
Dziękuję każdej z Was (Kapitulantek) za wasze zaangażowanie i udział w tworzeniu tych orientacji na kolejne lata. Z ulgą usłyszałam w waszych dzieleniach, że każda z Was będzie świadkiem i bierze odpowiedzialność, by wprowadzać w życie te orientacje, tak, aby wszystkie małe siostry mogły je przyjąć i nimi żyć.
Dziękuję z serca naszym „Aniołom Stróżom”: Els i Kathleen, które pozwoliły nam się rozumieć przez ich posługę tłumaczenia, co czyniły bardzo dyskretnie. Lucile, która co dzień czytała nam sprawozdania z dnia poprzedniego, byśmy miały świadomość postępującej pracy.
Emmanuelle Linh ułatwiała komunikację (jako technik komputerowy).
Dziękuję za tą pracę w cieniu, to dzięki niej nasza praca mogła się odbyć. To wymagające, uczestniczyć w spotkaniach rodziny bez możliwości przedstawienia swojej opinii. Bardzo Wam dziękuję.
Bądźmy perłami czułości ewangelicznej w naszym świecie spragnionym bezinteresowności i miłości pełnej szacunku, jak nam życzył Papież w czasie audiencji 2.10.br
Dziękuję bardzo i niech Bóg Was błogosławi.